13.03.2012

Бізнес на селі: норкова ферма

Наскільки прибутковим є виробництво хутра в Україні?

Одна шкурка норки датської породи коштує сьогодні $ 40-60, живий звір - $ 120-170. Виходячи з того, що щорічний приплід середньостатистичної норковій ферми становить від 30 до 60 тис. молодняку, щороку господар цих тварин отримує в середньому $ 1,2-3,6 млн. норкове господарство - сьогодні в Україні велика рідкість. За часів Радянського Союзу в країні функціонувало 16 успішних норкових господарств. Тепер же на ринку працює всього 6 великих виробників, найбільшими з яких є Переяслав-Хмельницький звіроплемгосп, Ізюмське і Черкаське звірогосподарства. Існують і малі кустарні ферми, але їх частка в бізнесі зовсім незначна. Їх точна кількість не відома у зв'язку з тим, що такі господарства ніхто не реєструє. В останні роки спостерігається значне зростання попиту на українські хутра. Обсяги експорту "м'якого золота" більш ніж на 40% перевищують імпорт. Активізація руху Зелених змусила парламенти Англії і Нідерландів прийняти закони про повну заборону звірівництва в країні. Розгляд відповідного законопроекту ведеться і в Данії, чиє хутро славиться в усьому світі високою якістю і унікальністю. Активна протидія хутряному звіроводству призвела до того, що зараз подібні виробництва переносять в країни, де до цього бізнесу поки не застосували законодавче табу. Наприклад в Україну. Експансія світового ринку може принести власникам вітчизняних норкових ферм нові джерела доходів і можливості для розширення своїх господарств.

Норкова ферма, переяслав-хмельницький звірплемгосп

Купівля живого звіра і побудова шедів (довгі навіси з двома рядами кліток, в кожній з яких розміщується дерев'яний будиночок для тварини - авт.), де він буде утримуватися, вимагає всього 10% інвестицій. Решта піде на будівлі та комунікації господарства.

Вирощування звіра

Зазвичай одне господарство налічує від 2 до 30 тис. норок. Новий виробничий рік починається в січні. На той момент на фермі залишаються самки і самці, головне завдання яких - дати нове потомство. Розраховуючи кількість тварин, що беруть участь в подальшому процесі розведення, слід використовувати співвідношення 5 до 1. Наприклад, для запліднення 10 тис. самок знадобиться 2 тис. самців. Процес відтворення починається в квітні, коли на світ з'являються перші цуценята. Від однієї тварини господарство отримує від 3 до 5 голів молодняку. "Як правило, ці звірі приносять потомство тільки один раз на рік, - розповідає головний зоотехнік Переяслав-Хмельницького звіроплемгосп Андрій Карченков. - Взагалі, серед хутряних тварин виключенням є тільки тхір, який може відтворювати своє потомство 2-3 рази на рік". Протягом 6-6,5 місяців поголів'я підростає, а в кінці листопада або початку грудня йде під забій, після чого на підприємстві починається процес первинної обробки хутра. Саме тому норкова ферма - сезонний бізнес. Грудень і січень (місяці, коли активно продаються шкурки) годують цілий рік. Звичайно, господарство збуває весь товар не відразу. Якусь його частину відкладають для пізнішого продажу, адже через кілька місяців ціна і попит на продукцію можуть різко збільшитися. Тут уже все залежить від монетарної політики кожної ферми. Також власник норкового господарства може протягом року продавати іншим господарствам живих тварин для подальшого розведення. Вартість живої норки набагато вища за ціну її шкурки. Справа в тому, що придбана тварина на наступний рік народить цуценят, які так само принесуть власникові норкового господарства прибуток. Тому живий звір коштує сьогодні від $ 120 до $ 170, тоді як ціна його шкурки - $ 40 - $ 60.

Бізнес-план

Сума початкових інвестицій:

  • купівля землі: 30 т × 700 грн/т = 240 тис. грн
  • купівля молодняку: 10 тис. норок × 960 грн = 9,6 млн грн
  • будівництво та оснащення ферми: 20 млн грн

Разом: 29, 84 млн грн

Витрати на рік:

  • утилізація відходів: 20 га × 12 тис. грн = 21 тис. грн
  • Зарплата персоналу: (3 зоотехніка, 9 ветеринарів, 30 звірівників, 4 охоронця, 20 людей допоміжних служб) × 2,5 тис. грн/міс. × 12 міс. = 1,5 млн грн
  • корм: 60 кг/норка × 30 тис. норок × 2 грн/кг = 3,6 млн грн
  • електрику: 30 грн/норка × 30 тис. норок = 90 тис. грн

Разом: 6 млн грн

Доходи на рік:

продаж норок: 30 тис. шкурок × 400 грн/шкурка = 12 млн грн

Прибуток перед оподаткуванням
12 млн грн - 6 млн грн = 6 млн грн

Окупність бізнесу
29,84 млн грн: 6 млн грн = 5 років

Представлений розрахунок є лише орієнтовним - для кожного конкретного випадку і умов цифри будуть змінюватись (Ціни взяті за Києвом)

Поділитися статтeю

Коментувати на форумі

1

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank