Оподаткування франчайзингу

Понеділок
08.04.2013
Про те, як реєстрація договору впливає на податковий статус платежів франчайзі розповідає патентний повірений України Вікторія Остапчук
 

Згідно з договором комерційної концесії (франчайзингу) франчайзі платить франчайзеру плату за використання комплексу прав інтелектуальної власності останнього (у практиці такі платежі називають роялті). Природно, що франчайзі відносить роялті до своїх витрат і зменшує оподатковуваний прибуток. Однак відсутність державної реєстрації договору комерційної концесії може спричинити зняття таких платежів з витрат податковими органами. У чому ж тут виникає основна складність?

Договір комерційної концесії підлягає обов'язковій державній реєстрації органом, який здійснив державну реєстрацію правоволодільця (франчайзера) - ч.2 ст.1118 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ), п.2 ст.367 Господарського кодексу України (далі ГКУ). Якщо ж правоволоділець - нерезидент, тоді цю реєстрацію здійснює орган, який зареєстрував користувача (франчайзі). Мова йде про державних реєстраторів, які зареєстрували юридичну особу або ФОП - франчайзера або франчайзі. Однак у всіх випадках реєстратори відмовляються здійснювати реєстрацію договорів комерційної концесії. Вони посилаються на те, що в їхньому профільному законодавстві не закріплено обов'язку реєструвати такі договори, крім того, не визначено порядок такої реєстрації. Які при цьому правові наслідки відсутності державної реєстрації договору комерційної концесії і як це впливає на оподаткування платежів за таким договором?

Знову звернімося до законодавства. Ч.4 ст.1118 ЦКУ та ч.3 ст.367 ЦКУ визначають такий правовий наслідок відсутності державної реєстрації договору комерційної концесії: "У відносинах з третіми особами сторони договору комерційної концесії мають право посилатися на договір лише з дня його державної реєстрації". Податкові органи вважають себе третіми особами по відношенню до такого договору. Крім того, ч.1 ст.210 і ст.640 ЦКУ кажуть, що договір, який підлягає обов'язковій державній реєстрації, вважається укладеним тільки з моменту державної реєстрації. І далі логіка податкових органів така: немає зареєстрованого договору комерційної концесії - значить, такий договір не вважається укладеним, тому посилатися на нього перед податковими органами сторони не можуть. При цьому права інтелектуальної власності можуть надаватися в користування лише на підставах, передбачених законодавством. Немає підстави - права не вважаються наданими. Відповідно, платежі на виконання такого не укладеного договору, за не надані права, - не можуть бути включені до складу витрат користувача (франчайзі).

Це фрагмент статті "Оподаткування франчайзингу", продовження Ви можете знайти в журналі "Ідеї Бізнесу ФРАНЧАЙЗИНГ" 8/2013


читати статті

Як правильно створити сайт для нового бізнесу? /03.03.2017

Про те, як вибрати IT-компанію і створити ефективний сайт, розповідає маркетинг-директор компанії Skywell Олексій Хохлов.

Біржова торгівля приносить до 500% річних /03.11.2016

Про те, чим торгівля на біржі краща бізнесу, і де їй навчатися розповів консультант з інвестицій в американські активи AFA Андрій Савенко.

Як підприємцю не стати боржником банку? /14.09.2016

Про те, як повинен вести себе бізнесмен, що не в змозі виплачувати кредит, розповів провідний юрист ЮФ Лекснавігатор Едуард Хмиров.

Чи подешевшає Туреччина для українців? /09.12.2015

Про нові напрями та вплив міжнародної ситуації на ринок туризму розповідає керівник групи розвитку франчайзингу Join UP! Костянтин Куліда.

Тенденції ринку дитячого одягу /22.05.2015

Віталій Мякінін розповідає про зміни та перспективи даного сегменту

найчайтіше читане

ТНК важко із франчайзингом /09.03.2010

Через недосконалість законодавства компанія віддає зараз перевагу розвитку власної мережі

Відкриття турагенції. Бізнес-план /23.11.2011

Зібрати речі і виїхати подалі від повсякденних проблем - мрія практично кожної людини. Багато хто прагне хоча б раз на рік її здійснити. Охочих заробити на цій людській пристрасті також знаходиться чимало. Ви опинилися серед них? Прекрасно! Для того, щоб ваш бізнес був прибутковим, важливо чітко для себе з’ясувати деякі нюанси цієї сфери.

Франшиза - що це? /11.11.2009

Омонімія терміну франшиза зі сфери страхування та зі сфери підприємницької дільності іноді вносить деякі непорозуміння

Види франчайзингу /19.11.2009

Франчайзингові системи можна структурувати по багатьом критеріям. Представляємо найпоширенішу класифікацію

Бізнес на селі: норкова ферма /13.03.2012

Наскільки прибутковим є виробництво хутра в Україні?

популярне на форумі

Секрети успішності магазину одягу

Вот интересная статья о том, как можно открыть свой магазин нижнего белья...

3 коментар
остання 17.04.2018
Как открыть кроличью ферму. Бизнес-план.

Имя кредитора: г-н Пол Уильям. Lender E-mail: paul_william_loanhouse@hotmail.com Мы предлагаем частные, коммерческие...

1 коментар
остання 02.04.2018
Секрети успішності магазину одягу

Ось інтернет магазин іспанської взуття https://elegante.com.ua/ там дуже гарне та елегантне взуття, а...

3 коментар
остання 03.01.2018
METRO: франчайзинг в Україні

Ребята! кто-то получил разъяснения или инфу по metro

5 коментар
остання 19.01.2017
METRO: франчайзинг в Україні

Хочу відкрити магазин! Підскажіть деталі по франшизі ramanyatsiuk@gmail.com Дякую

5 коментар
остання 08.12.2016
Алден-Вет кожного разу трохи інакша

Обратились в клинику 22 сентября. За день до этого мой кот вдруг стал каким-то слабым, припадал на...

27 коментар
остання 26.09.2016
Алден-Вет кожного разу трохи інакша

20.05.2016 ветеринар клиники Алден-вет Татьяна Федоровна Ковченко назначила моему коту уколы. После...

27 коментар
остання 25.05.2016
Алден-Вет кожного разу трохи інакша

Алден-Вет, клиника на Виноградаре у вас оставляет желать лучшего. Приехали по старой памяти в...

27 коментар
остання 04.02.2016