12.03.2012

Рейтинги "кращих" франшиз?

Розповідає директор консалтингової компанії PROFIT system, яка спеціалізується на франчайзингу, Міхал Вішнєвські

У справі порівняння одних франшиз з іншими часто-густо можна зіткнутися зі всілякого роду маніпуляціями, тому варто критично оцінювати інформацію в рейтингах. Багато людей, які планують почати бізнес по франчайзингу, зверталися до мене з питанням: "Яку франшизу вибрати?". В таких випадках я раджу в першу чергу подивитися, який бізнес найкращим чином вам підходить. Адже ви будете займатися цією концепцією не рік і не два, а тому важливо, щоб обрана справа приносила не тільки гроші, але і задоволення протягом всього періоду співпраці. Потім варто проаналізувати популярність обраного бізнесу серед клієнтів. Природно, не можна ігнорувати фінансові моменти. Можна використовувати дані, надані франчайзером, і визначити доходи на початку діяльності та прибуток, коли бізнес уже "розкрутиться". Звичайно, потрібно переконатися в надійності вищевказаної інформації. Ще один важливий момент - щоб франчайзер у своїй діяльності керувався принципами, які ви поділяєте, так ви забезпечите себе від протиріч у майбутньому. Взаємна довіра і повага допоможуть подолати труднощі, а от відсутність симпатії ще на етапі переговорів є поганою ознакою.

Міхал Вішнєвські

Міхал Вішнєвські - директор консалтингової компанії з франчайзингу PROFIT system

Яким же чином рейтинги франшиз допоможуть вам зробити вибір? Я бачив достатньо таких спроб, і всі вони не увінчалися успіхом. Один з інтернет-порталів, наприклад, влаштовує голосування, в якому може взяти участь будь-який відвідувач. Як легко здогадатися, виграє франшиза, власники якої найбільш зацікавлені в розширенні мережі й самі будуть активно голосувати за свою концепцію. Ще один критерій - приріст кількості точок за певний період. Цей момент зазвичай вводить в оману. Адже у виграші будуть бізнеси з мінімальними інвестиціями.

Набагато простіше знайти партнерів, які відкриють 10 точок стріт-фуду, ніж франчайзі для дорогого елітного ресторану. Але такий заклад буде генерувати набагато більший прибуток. Більш серйозною проблемою є те, що в рейтингах на перших місцях найчастіше виявляються франчайзери, які керуються не якістю, а кількістю. Як приклад, кілька років тому в Польщі одне фінансове видання підготувало рейтинг мереж банківської сфери, які найбільш активно розвиваються. Його переможець у наступному році опинився в списках тих, що припинили роботу найбільшої кількості відділень. Такі франчайзери особливо не дбають про підбір місця, навчання партнера, продукцію, адже якомога швидше намагаються відкрити наступну точку.

У багатьох країнах функцію перевірки франчайзерів виконують національні франчайзингові організації. Вони контролюють дотримання компаніями Європейського Кодексу Етики Франчайзингу і достовірність даних, наданих франчайзером. В Україні поки що немає неприбуткової франчайзингової організації, яка об'єктивно оцінювала б якість франчайзерів.

Саме тому я ціную компанії, що розвиваються повільно, але розумно. Які, швидше за все, не виграли жодного рейтингу. Як же знайти їх? Просто: керуючись своїм розумом. Уважно проаналізуйте інформацію, що надається франчайзером, порадьтеся з юристом щодо договору франчайзингу. Франчайзі має право отримати відповідь на питання, що його цікавлять. В іншому випадку просто варто розглядати інші пропозиції.

Компанія PROFIT system є найбільшою у Цн.-Сх. Європі зі спеціалізацією у комплексному франчайзинговому консалтингу. Офіси компанії працюють у Польщі, Україні, Чехії, Румунії та Угорщині. В портфелі PROFIT system - понад 200 успішно реалізованих консалтингових проектів в Європі. Також PROFIT system в Україні є видавцем єдиного періодичного видання тематики франчайзингу - журналу "Идеи бизнеса ФРАНЧАЙЗИНГ" та провідного порталу про франчайзинг та розвиток власної справи - FRANCHISING.UA

Опубліковано в журналі "Ідеї Бізнесу ФРАНЧАЙЗИНГ" 5/2012

Поділитися статтeю

Коментувати на форумі

0
Рейтинги кращих франшиз?

Ще немає жодного коментаря до статті. Нехай Ваш буде першим.

Форум 291 теми, 1168 коментарів, 282 учасникі

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank