Як обрати організаційно-правову форму підприємства

Середа
21.07.2010
ФОП, ПП чи ТОВ?
 

Коли ви остаточно визначилися з видом діяльності, якої збираєтеся займатися, наступний крок - вибір організаційно-правової форми для вашого підприємства. Ви можете працювати як фізична особа-підприємець - або вести діяльність як юридична особа (має своє майно, окреме від майна інших юридичних осіб, свої рахунки в банках, самостійний баланс, печатку зі своєю назвою).

Найбільш поширеними формами, доступними будь-якій людині, що вирішила зайнятися бізнесом, є: ФОП (фізична особа-підприємець), ПП (приватний підприємець) і ТОВ (товариство з обмеженою відповідальністю). P>

Якщо ви плануєте надавати послуги або продавати товари кінцевим споживачам - фізичним особам, то ФОП буде найпростішим рішенням. Ця форма дозволяє обійтися без ПДВ - податку на додану вартість, що становить 20%.

Але якщо вашими клієнтами будуть юридичні особи, то у ФОП можуть виникнути деякі проблеми. Великі компанії воліють не працювати з ФОП через те, що таке підприємство не є платником ПДВ, і при взаєморозрахунках цей податок для них не відшкодовується, тому вони змушені оплачувати його самі.

Можна вести діяльність ФОП і з ПДВ. Але це ускладнює бухгалтерію і тому в таких випадках краще відразу реєструвати ТОВ - це підвищує ваш статус на ринку і дає більше можливостей в бізнесі.

Особливості організаційно-правової форми - ФОП:

 • жодних вимог щодо розміру початкового капіталу;
 • є можливість працювати за єдиним податком з фіксованою ставкою (максимум 200 грн на місяць) не залежно від розміру прибутку;
 • здача звітності 1 раз на квартал;
 • можна працювати як з печаткою, так і без неї;
 • можна працювати як з банківським рахунком, так і без нього;
 • деякі види діяльності законодавчо не доступні для ФОП;
 • річний оборот обмежений 500 тисячами грн, інакше виникають додаткові податкові зобов'язання, аналогічні юридичним особам;
 • відповідальність за діяльність всім особистим майном, на яке може бути накладено стягнення згідно із законодавством України;
 • реєстрація ФОП і подальша подача звітності здійснюється в держоргани за місцем проживання, зазначеному в документах, тобто за місцем прописки.

ПП, фактично, - це те ж ТОВ, тільки із самостійно встановленим розміром статутного фонду. Ця форма підходить для тих, кого не задовольняють обсяги оборотів ФОП.

Головною відмінністю ПП і ТОВ є те, що розмір статутного фонду ПП і порядок його формування законодавством не встановлений, тому визначається засновниками самостійно. Крім того, засновником ПП зазвичай буває юридична особа, а також одне або кілька фізичних осіб, у той час як при ТОВ - можуть бути до 10 юридичних та/або фізичних осіб.

Зазвичай чинником вибору між ПП і ТОВ стає врегульованість законодавством різних "внутрішніх" питань. Це - розподіл прибутку, передача частки, збільшення статутного фонду, права і відповідальність засновника і т.п. Для ТОВ врегульованість зазначених питань значно більше (1 закон і 2 Господарського кодексу), ніж у ПП (законодавство про Приватне підприємство складається тільки з 2-х невеликих абзаців у Господарському кодексі).

Саме регламентованість ООО робить цю організаційно-праову-форму найбільш захищеною від всіляких рейдерських атак, так як вона досить докладно описує взаємовідносини з партнерами та третіми особами. Це ж робить її найбільш популярною серед підприємців - більша частина нових фірм є ТОВ.

  Особливості організаційно-правової форми - ТОВ:
 • засновниками може бути один або кілька людей, як фізичні, так і юридичні особи;
 • учасники товариства не відповідають по його зобов'язаннях і несуть ризик збитків лише в межах внесених ними внесків;
 • мінімальний статутний капітал ТОВ повинен становити суму не менше 1 мінімальної зарплати (869 грн);
 • статутний капітал може формуватися як майном (оціненим учасниками за домовленістю), так і грошима;
 • немає обмежень на розмір річного обороту, як у ФОП;
 • є можливість відокремлювати витрати компанії від бази оподаткування;
 • повноцінна звітність щомісячно, що вимагає роботи бухгалтера;
 • необхідна адреса для реєстрації місцезнаходження юридичної особи, за яким буде вестися спілкування з держ. органами;
 • реєстрація ТОВ вимагає трохи більше часу та оформлення документів, зазвичай із залученням нотаріусів і спеціалістів з реєстрації;
 • високі ставки і велика кількість податків і зборів у порівнянні з ФОП у разі використання загальної системи оподаткування.

найчайтіше читане

У Польщі можна успішно розвивати бізнес /12.02.2024

Про шлях Кирила Валадкевича та його досвід відкриття власного бізнесу в Польші.

Як відкрити клінінгову компанію? Бізнес-план /18.05.2013

Хоча в середньому рентабельність клінінгового бізнесу становить 10%, це не відлякує підприємців. Адже попит на послуги щорічно збільшується

Українці відкривають магазини «Жабка» /19.04.2023

Більше 200 громадян різних національностей, які проживають у нашій країні, ведуть свій франчайзинговий бізнес з мережею «Жабка» (Żabka).

«М`ясторія» в Івано-Франківську! /13.12.2023

Влітку 2023 року «М`ясторія» оголосила про офіційний старт продажу франшизи, а 11 листопада вже презентувала перший заклад, відкритий спільно з франчайзі.

Навіщо аналітика ринку франчайзингу? /05.01.2024

Якщо задумались над питанням «А для чого мені аналітика?», ось декілька метрик, які допоможуть зрозуміти навіщо вам це потрібно.

популярне на форумі

Де купити ноубук

Всім привіт! Хочу купити собі ноутбук для роботи, та не можу визначитись. Підкажіть мені, який...

1 коментар
остання 08.10.2022
Как открыть кроличью ферму. Бизнес-план.

URGENT LOAN IS AVAILABLE NOW TODAY I GOT MY DESIRED LOAN AMOUNT $760K FROM A RELIABLE,TRUSTED AND REGISTERED PRIVATE LOAN COMPANY LAST...

2 коментар
остання 10.05.2022
первый бизнес

Шановний Сергій! Франшиза клінінгової компанії СуперКлін.Старт бізнесу всього 21...

5 коментар
остання 10.10.2020
Франчайзинг СуперКлин

Франшиза клінінгової компанії СуперКлін - це готовий бізнес за 21 день Формат Light та Формат...

1 коментар
остання 10.10.2020
What area unit the characteristics of a decent paragraph?

A paragraph may be a assortment of sentences that all relate to 1 main plan or topic. Effective paragraphs have four main characteristics: a subject sentence, unity, coherence,...

1 коментар
остання 10.01.2019
Як знайти бізнес-ідею для себе

Текст ні про що! Якби ціллю автора було не налити води (потрібної кількості символів), то було б...

1 коментар
остання 06.12.2018
Как открыть кроличью ферму. Бизнес-план.

Имя кредитора: г-н Пол Уильям. Lender E-mail: paul_william_loanhouse@hotmail.com Мы предлагаем частные, коммерческие...

2 коментар
остання 02.04.2018
METRO: франчайзинг в Україні

Ребята! кто-то получил разъяснения или инфу по metro

5 коментар
остання 19.01.2017