Криза чи держава – хто перешкоджає більше?

Неділя
15.11.2009
Міжнародна фінансова корпорація (IFC) дослідила, як в умовах кризи державна регуляторна політика впливає на розвиток українського підприємництва
 

Економічна криза найперше відображається та загострює проблеми малого та середнього бізнесу – головної складової української економіки. Саме приватне підприємництво формує основу економіки будь-якої країни, забезпечуючи роботою населення та стимулюючи економічне зростання. В Україні на сьогодні працюють близько 450 000 підприємств.

Криза є особливо руйнівною для малого та середнього бізнесу. Більшість підприємців відчули нестачу ліквідності та були позбавлені доступу до кредитних ресурсів. Великим підприємствам, як правило, легше отримати рефінансування. А багато малих та середніх були змушені припинити свою діяльність через неможливість отримати кредит.

При цьому дуже істотно на роботу та доходи будь-якого підприємства впливає державна регуляторна політика, яка може за розумного підходу сприяти розвитку підприємництва в країні чи навпаки ставити величезні перепони.

У 2009 році було здійснена спроба оцінити вплив поточної економічної кризи та існуючого державної регуляторної політики на доходи та прибуток підприємств. Підприємців попросили припустити, якими були б їхні валові доходи та прибутки, якби не було б кризи та якби регуляторне середовище сприяло розвитку бізнесу. Українські підприємці зазначили, що державна регуляторна політика може так само скоротити їхні прибутки, як і економічна криза. Згідно проведених опитувань до 20 відсотків прибутковості приватного сектора України втрачається через неефективне державне регулювання.

З року в рік дослідження ділового середовища засвідчують, що на думку підприємців розвитку бізнесу в Україні перешкоджають одні й ті ж самі процедури отримання дозволів, здійснення перевірок, а також технічне регулювання (обов’язкова сертифікація та де-факто обов’язкова стандартизація).

Згідно дослідження "Вартість дотримання податкового законодавства України" витрати усіх підприємств України на одне лише адміністрування податків та пов’язані з цим регуляторні процедури становили 5,9 млрд грн у 2007 році. Приватні підприємства витратили на дотримання податкового законодавства 1,9 млрд у 2008 році. Решта регуляторних процедур коштували приватному сектору України 8,2 млрд грн у 2008 році.

Згідно звіту Світового банку та IFC "Ведення бізнесу 2010", який аналізує регуляторні процедури для започаткування, розвитку та припинення підприємницької діяльності по всьому світу, українська система регулювання підприємницької діяльності оцінена як одна із найсуворіших у Східній Європі та серед пострадянських країн. Так, наприклад, податкова система України – одна з найбільш обтяжливих у світі. Щоб здійснити усі 147 податкових платежів, підприємству необхідно 736 годин на рік, через що в рейтингу "Сплата податків" звіту "Ведення бізнесу 2010" Україна посідає 182 місце серед 183 країн, залишаючи позаду лише Венесуелу та Білорусь.

Крім того, дослідження щороку засвідчують, що підприємства визнають за собою здійснення неофіційних платежів для прискорення реєстрації підприємства, отримання дозволу чи сертифікації, проходження перевірки. Кожне третє підприємство підтвердило, що користувалося різноманітними "неофіційними способами вирішення питань" з державними посадовцями. За даними IFC, наприклад у 2008 році так званий корупційний "податок" становив близько 6% річного доходу середнього українського підприємства. Кожен другий підприємець вважає корупцію значною перешкодою веденню свого бізнесу в Україні. Як результат, близько третини економіки країни залишається у тіні.

З дослідження IFC "Інвестиційний клімат в Україні: яким його бачить бізнес

На рішення підприємця розпочати власний бізнес суттєво впливають вимоги щодо мінімального статутного фонду на заснування ТОВ. Скорочення цих вимог могло б значно вплинути на кількість активно діючих підприємств в країні. Сьогодні Україна залишається далеко позаду всіх європейських країн за кількістю діючих підприємств на 1 000 населення. Так, наприклад, кількість юридичних осіб (без приватних підприємців) у 2006 році на 1000 населення у Швеції складала 36,3, в Іспанії – 31,2, Італії – 25, Великобританії – 24,2, а в Україні – 7,5.

Таке дослідження провела Міжнародна фінансова корпорація (IFC) у рамках проекту "Інвестиційний клімат в Україні". Його метою була оцінка умов ведення бізнесу в Україні та розробка рекомендацій щодо їх поліпшення.

Дослідження було підготовлене за результатами опитування 360 підприємств – фізичних осіб та керівників і 1673 підприємств – юридичних осіб, що проводилося в грудні 2008 -березні 2009 року в 25 регіонах та семи основних галузях економіки України.


найчайтіше читане

Кюртош калач: європейські традиції - в Україну /18.10.2010

В Україні по франчайзингу пропонуватиметься концепція традиційного європейського хлібобулочного виробу

Яким має бути підприємець /26.02.2010

Тест на підприємництво

Як відкрити клінінгову компанію? Бізнес-план /18.05.2013

Хоча в середньому рентабельність клінінгового бізнесу становить 10%, це не відлякує підприємців. Адже попит на послуги щорічно збільшується

Види франчайзингу /19.11.2009

Франчайзингові системи можна структурувати по багатьом критеріям. Представляємо найпоширенішу класифікацію

Маркетинг та дослідження ринку /18.02.2010

В цій статті мова піде про явище маркетингу та його роль в успішності підприємства. Розглядаються методи дослідження ринку, збір, аналіз та використання інформації, яка необхідна в процесі прийняття рішень планування бізнесу і визначення вірогідності здійснення планованої діяльності

популярне на форумі

Де купити ноубук

Всім привіт! Хочу купити собі ноутбук для роботи, та не можу визначитись. Підкажіть мені, який...

1 коментар
остання 08.10.2022
Как открыть кроличью ферму. Бизнес-план.

URGENT LOAN IS AVAILABLE NOW TODAY I GOT MY DESIRED LOAN AMOUNT $760K FROM A RELIABLE,TRUSTED AND REGISTERED PRIVATE LOAN COMPANY LAST...

2 коментар
остання 10.05.2022
первый бизнес

Шановний Сергій! Франшиза клінінгової компанії СуперКлін.Старт бізнесу всього 21...

5 коментар
остання 10.10.2020
Франчайзинг СуперКлин

Франшиза клінінгової компанії СуперКлін - це готовий бізнес за 21 день Формат Light та Формат...

1 коментар
остання 10.10.2020
What area unit the characteristics of a decent paragraph?

A paragraph may be a assortment of sentences that all relate to 1 main plan or topic. Effective paragraphs have four main characteristics: a subject sentence, unity, coherence,...

1 коментар
остання 10.01.2019
Як знайти бізнес-ідею для себе

Текст ні про що! Якби ціллю автора було не налити води (потрібної кількості символів), то було б...

1 коментар
остання 06.12.2018
Как открыть кроличью ферму. Бизнес-план.

Имя кредитора: г-н Пол Уильям. Lender E-mail: paul_william_loanhouse@hotmail.com Мы предлагаем частные, коммерческие...

2 коментар
остання 02.04.2018
METRO: франчайзинг в Україні

Ребята! кто-то получил разъяснения или инфу по metro

5 коментар
остання 19.01.2017