19.09.2011

Нових офісних площ буде небагато

У цьому році введуть в експлуатацію мінімальну кількість площ

Цього року в Києві буде введено в експлуатацію не більше 60 тис. кв. м офісних площ - це найнижчий показник за вісім років. В останні роки компанії лише добудовували об'єкти, до роботи над якими приступили до кризи, не починаючи нові. Через це до кінця року оренда офісів може подорожчати на 5-7%. Але вже в наступному році ситуація повинна змінитися - девелопери обіцяють здати в три рази більше площ.

Бізнес-центр Щекавицький, офісні приміщення, площі

Бізнес-центр Щекавицький у Києві

За підсумками I півріччя в Києві було введено в експлуатацію всього чотири об'єкти офісної нерухомості класу В (бізнес-центри Rialto, "Щекавицький", будівлі по вулиці Козачій, 120/4 і Нововокзальна, 2а) загальною площею 36 тис. кв. м, говориться в звіті міжнародної консалтингової компанії CB Richard Ellis (CBRE). До кінця року може бути відкрито ще три об'єкти ("Паньківський", "Форум Вікторія Парк", будівля за адресою бульвар Дружби народів, 19) загальною площею 23,8 тис. кв. м. "Тобто за підсумками року нових офісів буде всього 60 тис. кв. м - це найнижчий показник за останні вісім років", - говориться у звіті. До кризи обсяги будівництва офісної нерухомості росли, максимальний показник - близько 270 тис. кв. м - був у 2007 році (докладніше див діаграму). "Але в 2009-2010 роках компанії добудовували об'єкти, розпочаті ще до кризи. До нових ніхто не приступав", - пояснює директор департаменту стратегічного консалтингу та аналітики CBRE Марина Крістініна.

Через невелику пропозицію на ринку офіси вищого класу цього року дорожчали. Базові ставки на приміщення класу А зросли з початку року на 9%, до $ 35 за кв. м в місяць. Рівень вакантності приміщень при цьому скоротився на 2,3 процентного пункту, до 3,4%. "Цього року орендарі помітно активізувалися. Тому до кінця року ставка оренди може збільшитися ще на 5-7 %", - каже керівник відділу дослідження та аналітики Jones Lang LaSalle Ukraine Олена Бозаджі. Правда, попит на офіси класу В був набагато меншим, і власники приміщень не підвищували орендні ставки - вони залишилися на рівні $ 23 за кв. м/міс. За даними DTZ, на приміщення класу С ставки становили $ 8-25 за кв. м в місяць.

Ситуація повинна кардинально змінитися в наступному році. За прогнозами CBRE, в 2012 році планується ввести в експлуатацію шість об'єктів загальною площею близько 200 тис. кв. м. Причому з них 144,9 тис. кв. м - площі класу А. "Активізація будівельної діяльності почалася в минулому році, завдяки чому на найближчі два роки заявлено рекордну кількість об'єктів", - каже пані Крістініна. Зокрема, відновлено будівництво найбільш масштабних проектів - Gulliver (51 тис. кв. М), 101 Tower (46 тис. кв. М), "Торонто-Київ" (32,5 тис. кв. м). "Виходячи із заявлених площ, ставки в наступному році можуть знизитися на 10%, але не більше. Правда, цей показник буде залежати від того, який відсоток площ буде здаватися в оренду, а який буде проданий", - говорить керуючий партнер CBRE Радомир Цуркан.

Джерело Комерсант-Україна

Поділитися статтeю

Коментувати на форумі

0
Нових офісних площ буде небагато

Ще немає жодного коментаря до статті. Нехай Ваш буде першим.

Форум 293 теми, 1172 коментарі, 285 учасників

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank