28.04.2011

Малого бізнесу меншає

Дія Податкового кодексу викликала скорочення кількості фізичних осіб-підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування

Тільки у I кварталі знялися з обліку на 57% більше фізосіб-СПД, ніж на початку 2010 року, а відкрити бізнес зважилися на 30% менше громадян. Експерти очікують, що до кінця року кількість ліквідованих СПД зросте з нинішніх 57 тис. до 300 тис.

У Державній податковій службі (ДПС) підрахували, що в I кварталі 2011 року кількість припинивших діяльність фізичних осіб-підприємців у порівнянні з січнем-березнем 2010 року зросла на 57%, до 56,6 тис. Відкрити бізнес з початку року наважилися 44 тис. платників (-30%), тоді як роком раніше - 62,6 тис. Такі дані містяться в листі ДПС #167 від 11 квітня на депутатський запит Святослава Олійника (позафракційний).

У результаті рік тому чистий приріст склав 26,7 тис. фізосіб-СПД, а в поточному році кількість фізосіб-платників єдиного податку скоротилося на 12,6 тис. Отримати в ДПС коментарі не вдалося, але раніше заступник голови податкової служби Олександр Клименко зазначав, що припинить свою діяльність лише бізнес, який, перебуваючи на спрощеній системі, був задіяний у схемах мінімізації податків. З 1,1 млн "єдинщиків" тільки 400 тис. фізосіб-СПД мають договірні відносини з юрособами, які перебувають на загальній системі оподаткування. Витрати на купівлю товарів, робіт і послуг у таких "єдинщиків" з 1 квітня заборонено включати до валових витрат. "Є підстави стверджувати, що 170 тис. з них насправді є найманими працівниками та зареєстровані платниками єдиного податку тільки з метою економії витрат роботодавців", - заявляв пан Клименко. Відсутність масової ліквідації бізнесу в ДПС пояснили тим, за 2010 рік загальна кількість підприємців (включаючи юросіб-"єдинщиків") зросло на 50 тис. - до 2,7 млн.

Експерти вважають, що саме Податковий кодекс, ключові норми якого набули чинності 1 січня та 1 квітня, сприяв скороченню кількості підприємців. Зазначена вище норма про обмеження включення до валових витрат витрат на операції з "єдиноподатниками" спонукала частина бізнесменів піти з ринку, вважає секретар Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловскій. "Посилення фіскального навантаження на підприємців, зокрема, за рахунок сплати єдиного соціального внеску, буде і надалі сприяти погіршенню ситуації", - вважає він. В. о. голови Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств В'ячеслав Биковець вважає, що тенденція до скорочення кількості "єдинників" збережеться до кінця року, якщо уряд не піде на компроміс з бізнесом і не внесе обіцяні поправки до Податкового кодексу, що стосуються спрощеної системи. За оцінками експертів, до кінця року кількість припинили діяльність приватних підприємців складе 250-300 тис. "Не думаю, що всі 400 тис. підприємців, які мали відносини з юридичними особами, перейдуть на загальну систему оподаткування", - говорить пан Биковець.

Комерсант

Малого бізнесу меншає

Ще немає жодного коментаря до статті. Нехай Ваш буде першим.

Форум 291 теми, 1168 коментарів, 282 учасникі

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank