23.02.2015

Кредит чи інвестиції?

Як залучити інвестиції у бізнес та чи варто брати кредити розповідає Олена Малиновська

—  Олено, що Ви скажете відносно розвитку малого та середнього бізнесу сьогодні в Україні? Які кроки потрібно зробити підприємцям?
—  Насамперед, хочу звернутися до підприємців із старою і доброю фразою: «безумству хоробрих співаємо ми пісню», тому що, щоб не відбувалося у країні, підприємці втілювали, втілюють і будуть втілювати свої ідеї у життя. Що я на сьогоднішній день порадила б? По-перше, слово «криза» в китайській мові складається із двох ієрогліфів: один означає «небезпека», а інший представляє собою «можливість». Старе йде, а на заміну приходить нове. Прошу всіх підприємців подивитися на події, які відбуваються в країні трохи з іншого боку. Незважаючи на те, що Нацбанк підвищує вартість валюти, ставка по кредиту зростає, а грошей в обороті все менше і менше і здавалося б, що все погано, але насправді в Україні все чудово, так як вона зробила свій вибір і визначила шлях. Тому потрібно подивитися на все, що відбувається у позитивному руслі і на перспективу.
 Отже, для взаємоспівробітництва, залучення інвестицій у бізнес, підприємцям важливо вчити мови: англійську, німецьку, іспанську, італійську, японську, китайську та інші. Щоб повернутися обличчям до американських, європейських і східних інвесторів, які жадають з нами познайомитися і співпрацювати, але, на жаль, в силу культурологічних мов, виникає проблема.
 Крім мов важливо вивчати західне економічне поле, яке завжди буде для нас цікавим. У нас є всі передумови та ресурси для розвитку малого та середнього бізнесу. Подивіться, хоча б з тієї точки зору агробізнесу, який росте, розвивається і розвиватиметься далі. У сільському господарстві будуть виводиться нові сорти рослин, нове насіння, що буде затребуваним не тільки на європейському ринку, а й на азіатському. Також можемо взяти, наприклад, бізнес з вирощування квітів. Сьогодні ми закуповуємо їх у Голандії, але зі зростанням валюти, це стає невигідним. Україна має можливість вирощувати квіти і доставляти їх сусідам це завжди буде актуальним. 

Олена Малиновська Фото Олени Малиновської

Олена Малиновська - один з кращих фінансистів України, для якої фінанси стали, так би мовити, релігією, вважає, що хорошим варіантом для початку бізнесу можна вважати франчайзинг. "Безсумнівно, ризики присутні, але франчайзингова схема багато в чому полегшує саме перші кроки в бізнесі, там уже налагоджений процес роботи, розроблена технологія бізнес-процесу, що безсумнівно в сьогоднішній економічній ситуації дуже важливо для роботи бізнесу", - підкреслює вона.

—  Як сьогодні підприємцю залучити інвестиції у бізнес?

—  Де брати інвестиції? Вони є скрізь. По-перше, зараз працює багато фондів. Наші друзі та родичі в Канаді та Америці чекають цікавих ідей, проектів, стартапів. Але повторюся, важливим є знання мови. Також необхідна наявність гарного бізнес-плану, тому що залучення інвестицій починається з грамотного бізнес-плану. Все має бути на професійному рівні. Якщо цих знань у підприємця немає, то їх потрібно набувати, а у цей час звернутися до фахівців, які ними володіють. Бо після першого кварталу, інвесторам (американцям або ж європейцям) потрібно надати звіт про виконану роботу, так що, бізнес-план, перш за все.
 Далі, дуже важливо знайти грамотного юриста. Оскільки наш уряд готує низку змін до бюджету 2015-го року, то щоби бути у курсі подій, уважно стежити за всією законодавчою діяльністю, коли остаточні правила гри ще не розроблені, потрібен фахівець у цій сфері. У наш час юрист - дуже важлива людина в бізнесі.
 Хотіла б звернути увагу підприємців на те, що може допомогти їм у кризу. Буквально з дня на день у Києві буде відкрито офіс представництва Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), на розгляд якого можна подавати проекти для фінансування проектів розвитку українського середнього ітамалого бізнесу.

—  Поділіться своєю думкою щодо кредитів. Чи варто сьогодні брати кредити в банках?

—  Банки неохоче дають кредити, але знову-таки, все залежить від бізнес-плану. Якщо в ньому закладена швидка окупність кредиту, то можна брати, але важливо пам'ятати, що перший час він зажадає великих платежів. Охочіше банки дають кредити на проекти, де є його забезпечення. Сьогодні Нацбанк виступив з ініціативою про без заставну видачу кредитів, але поки це тільки ініціатива і скільки часу знадобиться для впровадження її в життя, як завжди невідомо. Так що, якщо інвестиції залучаються для стартапу, то звичайно краще працювати з фондами. В Україні є багато фондів, наприклад, Богдана Гаврилишина, потрібно подивитися, зробити аналіз: хто і що готовий фінансувати. Юрист компанії повинен постійно і уважно спостерігати за зміною ситуації на ринку, щоб вчасно проконсультувати керівника про зміни, і коли ситуація у законодавчому плані буде поліпшуватися, а ми до цього обов'язково прийдемо, то можна посилити свої позиції і через кредит. На сьогоднішній день робота Нацбанку з комерційними банками в області кредитування бізнесу, тільки починається, і ми сподіваємося, що найближчим часом буде розроблено хорошу програму для підприємців.

Фінансові вливання в уже діючий бізнес, у якого хороша кредитна історія і бізнес-план, не є проблемою. Але, насамперед, варто пошукати той необхідний резерв грошей усередині компанії. Можна провести структурні реформи і звільнити гроші, маю на увазі реалізувати той фонд, який не потрібен підприємству, наприклад, продати не потрібні об'єкти. У будь-якому випадку потрібно проконсультуватися з аналітиками: чи варто випускати ту ж продукцію або далі працювати у тій же ніші? Для початку слід провести внутрішній аудит ситуації, і вже після нього приймати рішення щодо кредиту в банку. Це серйозна робота.

Поділитися статтeю

Коментувати на форумі

0
Кредит чи інвестиції?

Ще немає жодного коментаря до статті. Нехай Ваш буде першим.

Форум 291 теми, 1168 коментарів, 281 учасників

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank