АЗС під франчайзинговою кришою

Вівторок
13.01.2009
В умовах кризи джоббери знову отримають шанси, адже договір з існуючою АЗС обійдеться мережам набагато дешевше будівництва нової точки
 

За оцінками різних операторів, загальна кількість АЗС в Україні складає близько 3500-4000, з яких 88% - заправки рідким паливом (бензин, дизель), 12% - нафтовим та природним газом (пропан-бутан та бутан). В Україні розвиток мереж АЗС відбувається як за рахунок будівництва нових АЗС, модернізації старих радянських пунктів чи методом поглинання, так і методом співробітництва з франчайзі, яких в цьому бізнесі прийнято називати джобберами.

Джоббери - це незалежні АЗС, що працюють на основі франчайзингових схем: власники АЗС зобов'язуються продавати нафтопродукти лише компанії-постачальника та працювати під його торговельною маркою. Раніше така форма роботи процвітала. Джоббери отримували лояльні оптові ціни і стабільний ресурс пального, проте взамін, деякі з них, як стверджують представники крупних мереж, підривали імідж бренду, продаючи неякісне пальне "зі сторони".

Так від франчайзингових схем відмовилися нафтові компанії "Альянс" та "Лукойл-Україна", позбулася багатьох джобберів також "ТНК-BP". Правда демонстративна відмова від таких схем багатьма конкурентами розглядається лише як PR-хід. Вважається, що в умовах кризи джоббери знову отримають шанси - адже договір з існуючою незалежною АЗС обійдеться мережам набагато дешевше будівництва нової точки.

Свій погляд мають ті самі дрібні гравці ринку. Залишившись без "криші", багато з них стикаються з проблемами забезпечення пальним. Проблематичне для таких власників і вирішення земельних питань. Додатковий мінус для їх бізнесу - періодичне введення керівництвом держави граничних рівнів цін. Мережевики, що працюють напряму з нафтовиробниками, легше переносять це, для малих же власників деколи рентабельність роботи в таких умовах зменшується ледве не до нуля.

До речі, крім франчайзингу, в Європі та США практикується задача АЗС в оренду. В такому випадку крупні мережі передають свої АЗС в управління незалежним приватним власникам, постачаючи їм своє пальне, і вимагаючи взамін забезпечення певного рівня продаж та рентабельності, та отримання певного проценту від продажу.

Найбільші власники мереж АЗС на сьогодні - це компанії "ТНК-BP", "Укрнафта", "Альфа-нафта", "WOG" (Західна нафтова група), "Лукойл", "Альянс", "Галнафтогаз" (АЗС "ОККО") та інші. В кожного з таких трейдерів є, так звані "свої" регіони, проте в Києві та Криму працюють всі вищезгадані мережі. Всього на ринку України присутні більше 50 брендових мереж АЗС, 10 з яких займають практично половину всього ринку.

За матеріалами журналу "Строительство и реконструкция" та franchising.ua/stattya/112/