13.06.2014

Краудфандінг, як варіант

Збираючи з миру по нитці, можна не тільки пошити голому сорочку, а й реалізувати набагато більш масштабні проекти

«Фінансування гуртом» - так дослівно перекладається з англійської «краудфандінг». Гроші збирають на найрізноманітніші цілі: від стартапів до благодійності. Для реалізації своїх проектів його часто використовують поп- і рок-зірки, художники, музиканти, журналісти, політики. У 2008-му Барак Обама тільки на етапі попередніх виборів зібрав близько $ 272 млн з більш двох мільйонів осіб.

Краудфандінг Фото з мережі інтернет

Для збору коштів існують спеціальні сервіси. Деякі з них - ArtistShare, Joby, Funding4Learning - «тематичні» і розраховані на певні групи і цілі, а, наприклад, на RocketHub або Kickstarter можна розміщувати проекти з абсолютно різних областей. Існують дві схеми збору грошей: або сума повинна бути зібрана за певний термін і повністю, або автор проекту має право забрати неповну суму. Більшість ресурсів орієнтовані на першу схему, і в разі недофінансування гроші повертають інвесторам. Комісія сервісу за послугу розміщення проекту зазвичай становить 4%.

Українці все активніше починають використовувати краудфандінг. Наприклад, у листопаді 2012-го Сергій Хващук розмістив на Kickstarter проект водонепроникних кейсів для невеликих предметів, наприклад, флешок. В описі було вказано, що такий контейнер без втрат переносить двогодинне машинне прання, цілих п'ять хвилин витримує температуру 200° C і залишається цілим навіть під колесами автомобіля. На розробку і впровадження кейсів винахідник з Вінниці попросив $ 5000, проте його оцінили набагато вище: проект зібрав $ 24931.


Українською альтернативою популярній платформі Kickstarter є Big Idea («Велика ідея»): тут можна розміщувати будь-які проекти, окрім політичних, комерційних та благодійних. Підготувавши детальний план реалізації проекту, автор вибирає термін, за який треба зібрати гроші: за правилами Big Idea, він не повинен перевищувати 100 днів. На сайті розміщують відеовізитку (від її якості часом залежить успіх усієї кампанії) і приступають до збору коштів - використовуючи для пошуку вкладників у тому числі соціальні мережі.
Фрагмент статті, опублікованій в журналі "Ідеї Бізнесу ФРАНЧАЙЗИНГ" 12/2014

Поділитися статтeю

Коментувати на форумі

0
Краудфандінг, як варіант

Ще немає жодного коментаря до статті. Нехай Ваш буде першим.

Форум 291 теми, 1168 коментарів, 282 учасникі

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank