15.11.2009

Чи варто купувати чужу бізнес-ідею?

Аргументів "за" купівлю франшизи є багато, зрештою так само як і "проти". Рішення за підприємцем

Якщо ти впевнений, що маєш досконалу та неповторну бізнес-ідею, - наприклад, вигадав якусь послугу, якої ще ніхто не надавав або новий продукт, що потрібний людям - варто самому розпочати бізнес, не входячи у франчайзинг.

Подамо приклади кількох новаторських ідей останніх років - пошукова система Google, енергетичний напій Red Bull, заклади вегетаріанського харчування. Всі ці приклади показують, що досі є варіанти нових оригінальних ідей і в тих галузях, що вже існують, і в новостворених. Хоча варто визнати, що справді геніальні ідеї трапляються рідко. Ну і, звичайно, вигадати ідею це одна справа, а втілити це в життя – це зовсім інше.

Зазвичай проблемою реалізації нових ідей є капіталомісткість таких проектів, що часто вимагають великих інвестицій на початку діяльності. У випадку якщо готівкові кошти обмежені, можна спробувати пошукати зовнішнє фінансування - можливі гранти та програми підтримки підприємництва, інвестиційні фонди, що спеціалізуються в оцінці та дофінансуванні нових фірм, або пошукати допомоги в бізнес-інкубаторах. Додатково, підприємці, що наважуються на відкриття самостійного бізнесу, мусять мати достатньо терпіння, значно більше, ніж у випадку франчайзингового бізнесу, де максимальні обсяги продажів можна досягнути часто вже після першого року діяльності. Навіть найкращі бізнес-ідеї, наприклад, вищезгаданий Red Bull набирав темпів поступово, здобувши справжню популярність тільки на десятому році діяльності фірми.

Торгова марка Red Bull з'явилася в 1986 році і не була відома широкому загалу до 1997-го. На сьогодні річні обсяги продажу Red Bull сягають близько $800 млн. При цьому австрійський підприємець не вигадав нічого нового - енергетичний напій як і колись створюється на основі легкогазованому тоніку з Таїланду. Це є доказом, що не треба вигадувати чогось абсолютно нового, щоб стати багатим та знаменитим. Треба виявити потенційні потреби споживачів, створити торговельну марку і першому запропонувати її клієнтам. А як це зробити? Реклама і PR.

Завдякі якісній рекламі і PR Red Bull став надзвичайно популярним

Назва ваша, бізнес наш

Якщо жодна геніальна ідея не прийшла до голови, але відчуваєш, що власний бізнес - це саме те, що потрібно, і вже на рахунку чекає капітал для інвестиції, варто прийняти рішення для ведення бізнесу, базуючись на бізнес-ідеї вибраної франчайзингової мережі (Як вибрати найкращу бізнес-ідею?). А вибирати є з чого - вже зараз в Україні працює більш ніж 200 франчайзингових та агенційних мереж, що представлять майже всі галузі (дивитись: каталог франшиз). Розміри необхідних інвестицій коливаються від кількох тисяч гривень до кількох мільйонів. Головною перевагою франчайзингу є те, що купується перевірена бізнес-ідея, на якій вже хтось заробив, завдяки чому істотно зменшується ризик. Проте, це не є причиною, щоб розслаблятися - роботи у франчайзинговій фірмі є стільки ж, як і в будь-якій іншій. Франчайзинг не закінчується купівлею права користування торговою маркою, - успішність підприємства це щоденна реалізація стратегії та бізнес-плану.

Основою франчайзингу є знана марка, яка приваблює клієнтів. Це щоденний франчайзинговий консалтинг, а також маркетингові кампанії національного масштабу, які може собі дозволити мережа, але ніколи б не дозволила собі самостійна фірма. Покупець франшизи повинен пройти ґрунтовне навчання, а також опанувати ноу-хау.

На жаль, існують і витрати франчайзингу - франчайзі повинен внести так знану вступну оплату (паушальний внесок) за франшизу (франчайзинговий пакет), а пізніше - під час тривання договору - переказувати на користь франчайзера роялті. Вибір, чи інвестувати у франшизу чи самостійно відкрити фірму, звичайно залежить тільки від підприємця: від рівня його мотивації та характеру.

Поділитися статтeю

Коментувати на форумі

0
Чи варто купувати чужу бізнес-ідею?

Ще немає жодного коментаря до статті. Нехай Ваш буде першим.

Форум 293 теми, 1172 коментарі, 285 учасників

хочете більше?

нюслеттер Franchising.ua

If you see this, leave this form field blank